СТАТТІ

18.10.2017

Японський сад чайної церемонії

 

Садове мистецтво Японії - це невловимий баланс між простотою форм і складністю концепції, загальним мінімалізмом і багатогранністю деталей, в основі якого лежать традиційні філософські та релігійні течії.

Створення японських садів - копітка справа, що вимагає глибокого розуміння і усвідомлення естетики і культури цієї країни як такої. Тільки так можна побудувати справжній японський сад, а не стилізовану європейську підробку.

Що таке японський сад

Японська культура і по сей день залишається складною. Сприйняття речей, подій, самих себе і інших людей, скрупульозне дотримання ритуалів і особливості спілкування досі багатьох ставлять у глухий кут.

Принципи створення японського саду приховані в особливостях менталітету і культури самих японців. Традиційний світогляд сформувався під впливом двох потужних течій - синтоїзму і дзен-буддизму. Згідно синтоїзму наш світ населений безліччю божеств і духів, які викликають ті чи інші природні явища, а у більшості речей є свій аналог душі. З іншого боку, дзен-буддизм проповідує нам, що споглядання природи наближає нас до усвідомлення законів буття. Традиційний японський сад символізує досконалість земної природи і нерідко уособлює Всесвіт. Його головне призначення - захищати будинок від проникнення різних злих сил. Японці вважають, що все природне апріорі прекрасно. Не буває некрасивих каменів або дерев - краса і духовність вже закладені в природі, а завдання людини - зрозуміти і виділити їх. Головні об'єкти поклоніння і основні елементи японського саду - камені і вода, які ототожнюються з чоловічим і жіночим началом. Існують і сади каменів, де роль води відведена білій гальці.

Існують такі види японського саду:

  • палацові;
  • храмові;
  • прибудинкові;
  • сади чайної церемонії.

Про кожен з них, так само як і сад каменів, ми розповімо окремо. А почнемо наш цикл статей з розповіді про сади чайної церемонії.

Японський сад чайної церемонії (тянива)

Чайна церемонія - один з ключових ритуалів традиційної культури Японії. Її проводять у спеціальному чайному будинку, а сад необхідний для відмови свідомості від повсякденних справ, занурення в атмосферу і повноти естетичного переживання. За задумом майстрів чаю саду - це межа між світами, в кожному з яких є свої норми, правила і закони. Прохід через тянива готував людини до сприйняття мистецтва і краси.

Основні принципи чайної церемонії - шанобливість, спокій, просвітлена тиха самотність і гармонія. Тому в саду не повинно бути занадто яскравих, відволікаючих від споглядання елементів.

Облаштування садів чайної церемонії

Чайний будиночок і сад повинні складати єдиний ансамбль. Тянива повинен виглядати як куточок первозданної природи, яка живе в своєму природному сезонному ритмі, і створювати особливий настрій. Вхід в чайний сад починається з невеликих воріт з дахом, від яких углиб веде кам'яна доріжка, надійно укрита від сторонніх очей суцільним парканом з бамбука. У першій половині саду стоїть підкреслено проста лавка з навісом, де в очікуванні господарів гості можуть поміркувати над мудростями, які вибиті на строгих кам'яних стелах. Наступна зона починається за легкою хвірткою в гратчастій огорожі. За нею розташований цукубаї - традиційний ритуальний басейн з цільного каменю для омивання рук і полоскання рота. Вода надходить через бамбукову трубку каке, а черпають її спеціальним ковшиком з довгою ручкою - цукубаї-бісяку. Нерідко цукубаї прикрашають релігійними символами і ієрогліфами, які налаштовують людину на умиротворення і задоволення життям незалежно від матеріальних благ.

 цукубаи

Іноді колодязі устатковані простим механізмом шиші-одоші, яке водночас відлякує тварин і нагадує відвідувачам про швидкоплинність часу.

 шиши-одоши (сиси-одоси)

 Цей куточок підсвічується кам'яним, дерев'яним або металевим світильником торо. Його м'яке тьмяне світло також налаштовує присутніх на певний лад.

 японский светильник торо

Японці люблять кордони, так що зазвичай ліхтар одночасно прикрашений і обмежений ще однією плетеною огорожею. Поки гості роблять ритуальне омивання, господар зачиняє хвіртку, що веде до криниці, і кладе з її боку фактурний камінь, який перев'язаний волокном. Це символізує початок чайної церемонії.

Після цього процесія прямує до чайного будиночка тясицу. До речі, це не обов'язково повинен бути критий павільйон. Часто замість тясицу використовується відкритий майданчик-подіум, оточений деревами, одне з яких, зазвичай сосна, прикрашена маленьким срібним дзвіночком.

павильон чайной церемонии

домик для чайной церемонии

За власним бажанням або за рекомендацією господаря гість може перерватися на прогулянку в саду каменів (секітей або каресансуй), який часто прилягає до тянива. До нього можна пройти по невеликій стежинці з колотого необробленого каменю, що веде прямо від павільйону або подіуму.

 сад камней

Якщо Ви хочете створити японський сад чаювання у себе на ділянці, то необхідно подбати про його відокремленість. Тоді він відповідатиме традиції і не внесе дисгармонію у навколишній простір. Також не забудьте про контрастність, яка є одним з основних принципів створення саду в японському стилі. У будь-якому випадку, японський сад чайної церемонії допоможе вам наблизитися до природи і насолодитися спогляданням природи в спокійній камерній атмосфері.

Японський сад чайної церемонії