СТАТТІ

12.09.2017

Створення живоплотів

Жива огорожа – один з ефектних елементів озеленення і дизайну в приватних садибах та парках. З їхньою допомогою можна впорядкувати і розбити простір на затишні камерні зони, підкреслити красиві повороти доріжок, сховатися від поглядів чужих людей або вітру.

 живопліт

Залежно від призначення жива огорожа може бути різної висоти:

  • бордюр (висота до 0,5 м) – прекрасний варіант бордюру для доріжок і квітників; 

 бордюр

 

  • низька (висота от 0,5-1 м) – така огорожа може стати мальовничим акцентом;; 

 

низький живопліт  

  • середня (висота 1-2 м) – для поділу відкритого простору;

 

середній живопліт  

  • висока (вище 2 м) – зелені стіни з дерев і чагарників одночасно захищають і затінюють ділянку.. 

 

стіна  

 

За способом посадки: однорядна, дворядна, трирядна.

Як правильно вибрати живий паркан?

У наших широтах дуже важлива архітектура саду. На ваш вибір жива огорожа може бути як формована, так і довільна, однорядна або багаторядна, однопорідних або комбінована (з декількох видів, сортів). Трирядні огорожі - найбільш складні, так як потрібно витримати ярусність посадки. Рослини, що знаходяться в першому ряду, повинні бути найнижчими, а в останньому – найвищими. Це ідеальний бар'єр від пилу і бруду.

 листяний живопліт

Першочергово зверніть увагу на функціональність. Важливе значення живоплоту – непроглядна і однорідна структура обрисів крон, тому варто вибирати рослини з густою формою крони. Наприклад, формована огорожа з барбарису захистить вашу ділянку від непроханих тварин, а жива стіна з туї західної стане незамінною на ділянці, яка продувається з усіх сторін.

 жива огорожа барбарис

Садові центри, розплідники пропонують різноманітні рослини на будь-який смак і гаманець. Яскраві, незвичайні, вони буквально зачаровують своєю красою й просяться на ділянку. Але, на жаль, такий підхід не гарантує очікуваних результатів. Обирайте дерева і чагарники для живоплоту, виходячи з їх біологічних особливостей, а також складу і кислотності ґрунту на ділянці. Ви давно мрієте про красиву живу огорожі, але все ніяк не наважуєтеся? Зателефонуйте або напишіть нам! Професійний ландшафтний дизайнер порахує вартість рослин і робіт, підбере посадковий матеріал відповідно до ваших вимог та побажань, а вже за десять днів вашу ділянку прикрашатиме справжній «зелений паркан». 

 високий живопліт

Жива огорожа на вологих ґрунтах

Ділянки з вологим ґрунтом зазвичай розташовані в низинах і спричиняють чимало клопоту. Найбільш серйозні недоліки низинних ділянок влітку – схильність до заболочування, а в зимовий період – застій холодного повітря і утворення «крижаних кишень». Надлишкова вологість ґрунту негативно впливає на дерева та чагарники із сильною і глибокою кореневою системою, а особливості температурного режиму низинних ділянок не раз зводили нанівець усі зусилля багатьох садівників.

Оптимальне рішення – облаштування дренажу і збагачення ділянки родючим ґрунтом.

Можна трохи осушити ділянку, висадивши по його периметру живопліт з шипшини, спіреї, глоду, верби, бузини, обліпихи або ірги. 

Посадка і догляд за живою огорожею

Для хорошого розвитку рослин дуже важливий завчасно підготовлений ґрунт. Після цього по довжині проектованої живої огорожі викопують канаву глибиною 40-60 см. Ширина канави залежить від кількості рядів. Для однорядній огорожі це 50-60 см, для двох-трирядної – 80-120 см. 
Одна з найпоширеніших помилок початківців садівників – надмірне загущення посадок заради швидкого результату. Але кожній рослині потрібні певна площа живлення й освітленість. При зайвій щільності саджанці витягуються і завчасно оголюються знизу. Оптимальне рішення: крок посадки для низьких, бордюрних чагарників – 0,35-0,4 м, середніх – 0,5-0,7 м, високих – 0,8-1 м.

план посадки  


Глибина стрижки залежить від зростання рослини та її віку. У молодих рослин зрізають тільки 1/3 приросту за рік, щоб стимулювати галуження. У рослин, що досягли необхідної висоти, зістригають верхню частину пагону. Після посадки стрижка живоплоту проводиться раз в два-три тижні. 

схема обрізки  

Періодичність внесення добрив і стрижок залежить від біологічних особливостей виду, який ви обрали для живоплоту.

 

Рослини для живоплоту 

Жива огорожа чудово вписується в стиль майже будь-якого ландшафту і щорічно тішить красою та різнобарв'ям відтінків. 

Рослини для високої листяної живої огорожі:

Липа дрібнолиста, граб звичайний, глід, гледичія, жасмин, кизил, жимолость звичайна, бирючина круглолиста та ін.

.листяний високий живопліт

Рослини для високого вічнозеленого живоплоту:

Туя західна, ялина звичайна, тис ягідний, ялівець (віргінський скельний, китайський, звичайний).

вічнозелений живопліт

Рослини для середньої листяної огорожі:

Граб, дерен, бирючина, жимолость, бузина, бузок, бузок (жасмин), ірга, глід, сніжноягідник, жимолость, гортензія, барбарис, форзиція та ін.

 живопліт середньої висоти

Рослини для середнього вічнозеленого живоплоту: 

Туя східна й західна, ялівець віргінський, піраканта, сосна гірська, кипарис

піраканта

Рослини для низького листяного живоплоту:

Барбарис, кизильник блискучий, спірея японська, вейгела, дейція, бересклет Форчун і ін.

бересклет

Рослини для низької вічнозеленої огорожі:

Самшит, ялівець козацький, мікробіота, ялина чорна й ін.

 ялівець


Компанія Landscape Technologies створює розкішні сади, підпорядковуючи природу архітектурі, за допомогою традиційних і нових технологій в ландшафтному проектуванні. У цій статті ми назвали тільки деякі рослини для живоплоту. Телефонуйте або заповнюйте форму зворотного зв'язку, щоб отримати консультацію з облаштування ландшафтного дизайну в Києві, Київській області та по всій Україні. Підписуйтесь на сторінку компанії Landscape Technologies у соцмережах, щоб першими прочитати нові матеріали!

Створення живоплотів