СТАТТІ

16.09.2014

СОБАКИ ТА ІНШІ ТВАРИНИ НА ВАШОМУ ГАЗОНІ

Для створення красивого і здорового газону необхідні час і величезні зусилля. Мова йде не тільки про регулярне скошування газону і боротьбу з бур'янами, Вам також необхідно забезпечити правильний полив та якісну аерацію ґрунту. Є безліч факторів, що ставлять під загрозу здорову життєздатність Вашого газону, серед яких: неправильне використання пестицидів, несприятливі погодні умови, і навіть тварини, серед яких можуть бути і Ваші домашні улюбленці.

Ушкодження газонної трави не лише погіршує її зовнішній вигляд, але і спричиняє гниття та відмирання цілої декоративної ділянки. У цій статті ми поговоримо про способи усунення шкідників з газону, а також розглянемо комплекс заходів для підтримання газонної трави в здоровому стані.

ГАЗОН ТА ДОМАШНІ УЛЮБЛЕНЦІ: ПОШУК КОМПРОМІСУ

Домашні улюбленці можуть завдати непоправної шкоди Вашому газону, вигрібаючи ями та активно витоптуючи траву. Сеча, фекалії собак і котів обпалюють трав'яне покриття, в результаті чого газон жовтіє і висихає. Деяким домашнім улюбленцям може сподобатись трава на смак. Всі перераховані вище фактори сприяють виникненню несприятливих умов для життєдіяльності газону.

Ваш смарагдовий килим і так вимагає немалих капіталовкладень і фізичних зусиль, тому необхідно мати на увазі, що відновлення газону від серйозних ушкоджень, нанесених вашими улюбленцями, може зайняти багато часу.

Жовтувато-коричневі плями від сечі, перешкоджають росту трави через підвищену кислотності, – найпоширеніша проблема всіх господарів собак і котів. Екскременти, спочатку діючі, як добриво, з часом також починають вбивати газонну траву, виною тому азотні сполуки, що знаходяться в випорожненнях. В основному, урина собак – це куди більша проблема, ніж фекалії. Трава швидко вбирає кислу, багату азотом сечу. Фекалії, навпроти, залишаються на поверхні трави, і господар може швидко прибрати їх.

Не дозволяти собаці робити справи, де захочеться, – найдієвіший спосіб уникнення пошкоджень газону. Не виводьте собак на газон відразу з дому - спочатку вигуляйте їх на інших ділянках саду або за його межами.

В крайньому випадку, якщо неприємність вже сталася, слід рясно омивати траву чистою водою.

ВИТОПТУВАННЯ ТРАВИ

Газон, пошкоджений домашніми улюбленцями

Гра з собакою на газоні – улюблений спосіб активного відпочинку для багатьох, але не варто забувати, що тривалі ігри на газонному покритті можуть поступово його пошкоджувати і послужити причиною загибелі цілих частин газону. До того ж, активне витоптування може послужити причиною переущільнення ґрунту. В цьому випадку, Ви повинні пам'ятати, що потреба в аерації зростає.

Не варто випускати собак на молодий газон (в перші 2-3 місяці після його посіву або укладання). Не грайте з собакою на сирому газоні – кігті можуть залишати на грунті глибокі борозни з вирваною травою. Ви можете натренувати собаку перестати копати газон, але на інші види активності собаки вплинути дуже важко. Звести активний відпочинок нанівець у Вас не вийде. Зміна зони гри – ось раціональне рішення в цьому випадку: газонна трава буде швидше відновлюватися.

Що ж робити, якщо Ваш вихованець любить поласувати газонною травою? Цього Ви теж не можете заборонити, оскільки псу вона просто необхідна, тому краще висіяти за домом траву спеціально для собаки.

Також, зверніть увагу на зносостійкі травосуміші, адже найоптимальнішим варіантом зберегти газон в належному вигляді, якщо у Вашому будинку є тварини, – висадити найбільш стійкі сорти трав, що витримують навантаження і здатні до швидкого відновлення. В цьому випадку багато експертів рекомендують газонні суміші, де переважають насіння райграсу (Lolium).

Райграс багаторічний формує короткі численні паростки з яскраво-зеленими, ніжними і блискучим листям, утворює килимовий газон чудової якості. Коренева система мичкувата, добре розвинена у верхньому шарі грунту. Райграс пасовищний має дуже швидкий розвиток кореневої системи. Поява сходів спостерігається на 5-13 добу після посіву, на це впливає кліматична зона і час висіву. Незабаром після проведення посіву грунт починає повністю закриватися зеленими пагонами. Райграс швидко відростає навіть при проведенні частого скошування та характеризується дуже високою стійкістю до зношування. Це робить його досить важливою складовою для спортивних газонних сумішей.

Якщо у Вас все ж виникли сумніви, зверніться до експертів, адже тільки вони здатні підказати найбільш ефективне рішення при виборі газонної травосуміші, враховуючи Ваші потреби та кліматичні особливості регіону. Професійно влаштований газон принесе радість і Вам, і Вашому вихованцеві!

 

КРОТИ

Кріт

Здатність кротів розривати грунт є справжнім головним болем для власників садових ділянок. Нариту землю кроти викидають у вигляді кротовин на поверхню. У роки пікової чисельності кротовини можуть займати до 50% території газону, явище це носить не тільки неестетичний характер. Свої ходи кроти прокладають під корінням багаторічних рослин. В результаті утворюються порожнечі, і припиняється надходження поживних речовин до кореневої зони. Особливо часто ці маленькі чорні тварини псують газони на піщаних, супіщаних грунтах або на газонах, по яких мало ходять. Втім, вони можуть з'явитися і на будь-якому іншому газоні. У багатьох європейських країнах кріт занесений в Червону книгу. Саме тому заборонено знищувати цього звірка. Кріт перекопує землю, тому сприяє поліпшенню її повітропроникності. Він знищує багатьох шкідників. Однак більшість садівників переконані в тому, що кріт в саду більш шкідливий, ніж корисний.

Профілактика появи кротів на газонах і боротьба з ними

Безумовно, краще попередити появу крота, ніж потім посилено з ним боротися. Харчуються кроти дощовими хробаками, тому варто зменшити популяцію дощових черв'яків на ділянці. Черви не ушкоджують сам дерен; напроти, прийнято вважати, що, проробляючи свої ходи, вони допомагають дренувати грунт. Однак купки викинутої хробаками грунту не просто псують зовнішній вигляд газону; небезпека полягає в іншому. Коли ці купки розплющуються під підошвами черевиків або колесами газонокосарки, на поверхні газону з'являться нерівності, а придавлені землею вузьколисті трави гинуть. На плямах вологого липкого ґрунту потім поселяються насіння бур'янів. Слід прибирати з газону скошену траву, змітати з поверхні газону купки викинутої з поверхні ґрунту і збільшити кислотність ґрунту – за допомогою мульчування поверхні газону торфом, добривом (сульфат амонію), але ніколи не вносьте в грунт вапно!

Позбутися від кротів не так легко. Купку необхідно відразу прибрати, щоб вона не закривала собою газонні трави. Щілину, що з’явилась, необхідно засіяти або застелити дерном. Відомі різні засоби боротьби: нафталін, палаючий папір, креозот, капкани, різні дезінфікуючі засоби та димові шашки. Якщо їх активність зосереджена в одному місці, то позбутися кротів вам допоможе пастка. Пастки для боротьби з кротами краще розставляти після дощу навесні і восени. Хімічний спосіб позбавлення від кротів проводять пестицидами (фосфід цинку). Застосовувати проти кротів отрути можуть тільки професійні служби.

Одним з найбільш дієвих способів є вкопування перешкоджаючих смуг на глибину 50см по всьому периметру ділянки у вигляді металевої сітки або руберойду, вона дасть вільний хід черв'якам, а ось для кротів це буде перешкодою.

ПТАХИ

Пташки шкодять газону

Птахи не страшні для зрілого газону, виняток становить шпаки, які ушкоджують дерен, викопуючи личинки довгоніжок, і граки під час збору матеріалу для гнізда. Особливо, шкодять птиці свіжовисіяному газону. Деякі види птахів у великих кількостях викльовують насіння газонних трав з поверхні землі. Інші люблять «купатися» в пилу на газоні, який ще не зійшов. Треті ласують молодими пагонами трав. Якщо Ви помітили, що птахи завдають йому шкоди, укрийте засіяну площу легким нетканим матеріалом, натягніть над ним сітку або нитки (уздовж і поперек ділянки). В основному, птахів привертають личинки довгоніжок і травневого хруща, що живуть в грунті – тому боротьбу вести потрібно саме з ними. Щоб стримати поширення всіх цих шкідників, застосовуються інсектициди.

МУРАХИ

Мурашник на газоні Мурахи - шкідники газону

Якщо Ви помітили невеликі купки грунту на поверхні газону, значить, Ви маєте справу з садовими мурахами. Мурашки не настільки небезпечні для газону, але все ж шкодять його естетиці, відходи життєдіяльності заважають при стрижці. Особливо небезпечна поява жовтих дернових мурах – вони часто пошкоджують коріння трав, що призводить до пожовтіння листя. Як боротися? Позбуваються мурах наступним чином: купки землі видаляють з газону щіткою, потім місця гніздування мурах посипають піретрумом. Також прогнати цих комах з ділянки можна за допомогою оксиду торфу, яким потрібно обприскати газон.

МІННА БДЖОЛА (ANDREA NIGROAENEA)

Шкідники газону

Це не зовсім звичайні бджоли. Бджоли-мінери не жалять. Живуть такі бджоли в грунті на газоні або під доріжками, утворюючи на поверхні маленькі, схожі на конус вулкану, земляні гірки. Вони нагадують мурашині купки, але нагорі мають явно виражений кратер. Гірки утворюються після того, як під землею бджоли виривають собі гніздо, викидаючи землю на поверхню. Як і мурашники, вони не становлять серйозної проблеми, але, зрозуміло, не прикрашають газон. Спеціальних заходів боротьби приймати не варто – перед покосом газону необхідно змести купки землі мітлою. У тому випадку, якщо комахи з'являються на одному і тому ж місці з року в рік, в квітні купки землі над гніздом слід посипати гексахлораном.

СОБАКИ ТА ІНШІ ТВАРИНИ НА ВАШОМУ ГАЗОНІ