СТАТТІ

30.03.2015

Скарифікація і видалення дернової повсті з газону

Зима закінчилася, і біла сніжна ковдра починає танути. Все починає прокидатися з зимової сплячки. Але що це з газоном? Звідки взялися ці жовті та коричневі плями? Чому він не радіє весні і не хоче перефарбуватися в зелений колір? Вся справа в товстому шарі сухої трави (дернової повсті), що утворився під кінець осені і не давав газону «дихати» всю зиму.

Дернова повсть утворюється в процесі росту газону. Основою для неї є залишки скошеної трави, її відмерлі стебла і коріння, тому правильний догляд за газоном відіграє дуже велику роль: неправильне використання добрив, надмірний полив змушують траву рости надто швидко, що сприяє утворенню товстого шару повсті. При правильному скошуванні газону, всупереч усталеній думці, скошена трава, залишена на газоні після стрижки, швидко висихає. У цьому випадку вона не сприяє утворенню повсті, а навпаки – перетворюється на непогане добриво для газону.

Товстий шар повсті часто утворюється на кислих ґрунтах при сильному ущільненні, а також на важких суглинних ґрунтах, завдяки їх здатності утримувати вологу. Накопичення повсті товщиною більше 1см значно ускладнює доступ води й добрив до коріння трави, що в результаті призводить до пожовтіння трави і розростання бур'янів, на газоні з'являються залисини. Утворення шару більше 4см створює сприятливе середовище для життєдіяльності комах і різних хвороб газону – траву атакують грибкові інфекції, з’являються великі залисини, газон заростає мохом.

Аератор, вертикуттер або скарифікатор

Якщо товщина дернової повсті невелика, то можна спробувати видалити її в ручну (за допомогою грабель), але в цьому випадку, разом з повстю, Ви можете пошкодити сам газон. Кращим варіантом буде проведення аерації та вичісування спеціальними машинами: аератором, вертикуттером і скарифікатором. Хоча ці машини є абсолютно різними видами спецтехніки, їх дуже часто плутають, а недобросовісні грінкіпери навіть навмисно видають одну операцію за іншу.

Насадки аератора – це пальці різної довжини і форми, які працюють у вертикальному напрямку. Вони роблять отвори, або, іншими словами, проколюють ґрунт. Аератори використовують при переущільненні ґрунту, для поліпшення доступу повітря і водообміну ґрунту а також підвищення ефективності добрив. Нове покоління аераторів не тільки пробиває ґрунт але і злегка розпушує його, що значно підвищує їх ефективність.

Аератор Easy-Core 108 Пальці аератора Easy-Core 108 Аератор Easy-Core 108

Вертикуттер (вертикальний прорізувач) прорізає ґрунт, покращуючи повітрообмін і очищаючи газон від сухої трави, рослинного сміття і навіть лишайників і мохів. Такі машини часто використовують на полях для гольфу і тих ділянках, де не може працювати важка спецтехніка. Результат «прорізання» ґрунту – щось середнє між вичісуванням і аерацією: коріння рослин отримують більше повітря і води, а суха трава і повсть піднімаються назовні. Вертикуляція проводиться з метою поліпшення стану кореневої системи газону та більш ефективного використання добрив. Ефект аерації та вичісування газону у вертикутера трохи слабший, ніж у аераторів і скарифікаторів, відповідно. Після вертикуляції бажано провести підсів газону з внесенням добрив пролонгованої дії. Це досить агресивна операція і проводити її бажано не частіше двох разів на рік.

Вертикуттер VCU 240 Ножі вертикуттера Результат роботи вертикуттера VCU 120

Скарифікатор (вичісувач) – це, по суті, той же вертикуттер, але замість ножів він має насадки грабельного типу, які «вичісують» газонне покриття, не пошкоджуючи при цьому траву. Скарифікатор так само, як і вертикуттер може прорізати ґрунт, але робить він це без шкоди самим рослинам. Повсть та мох віддаляється ефективніше, а ефект поліпшення повітрообміну досягається за рахунок видалення самої повсті, а не пробивання отворів в ґрунті. Варто також відзначити, що скарифікатор може мати ножі різної жорсткості. Більш м'які (вони злегка пружинять при натисканні) використовують на приватних ділянках і ділянках з незначними нерівностями. Жорсткі ножі частіше використовують на професійних спортивних газонах і газонах класу люкс – навіть при незначних нерівностях або попаданні каменів вони можуть вирвати невеликий шмат землі.

Результат роботи скарифікатора

Насадка грабельного типу для скарифікатора

Після видалення шару повсті необхідно знайти і усунути саму причину його виникнення. Найчастіше, причиною виникнення товстого шару дернової повсті на газоні є сильне переущільнення ґрунту. Для того щоб впоратися з переущільненням ґрунту проводять Холлоу-коррінг – аерацію ґрунту з порожніми шипами. Після цього слід провести піскування ґрунту. Проведення цих операцій гарантує, що повсть на Вашому газоні утворюється не скоро.

Команда Landscape Technologies (Ландшафтні Технології) наполегливо рекомендує проводити операції по догляду за газоном своєчасно – це вбереже Вас від непотрібних витрат у майбутньому.

Скарифікація і видалення дернової повсті з газону