СТАТТІ

13.07.2015

Дослідження та аналіз ґрунту: А мені це потрібно?

Збалансоване мінеральне живлення – основа здорового саду. Але часто недосвідчені садівники і озеленювачі визначають потребу рослини в якому-небудь добриві за зовнішніми ознаками - "на око". Цей метод, звісно, є дуже ненадійним, оскільки зовнішні ознаки нестачі різних елементів живлення схожі між собою і навіть досвідчений фахівець легко може помилитися.

Через нестачу мінерального підживлення в аграрній сфері значно підвищується собівартість продукції, знижується врожайність і, відповідно, прибутковість підприємства. У сфері ландшафтної індустрії все ще складніше. Деякі види рослин дуже важко переносять наші погодні умови, додайте до цього погану якість ґрунту, погане засвоєння мінеральних елементів, засоленість та виснаження ґрунту і отримаєте цілий арсенал хвороб і грибків, боротьба з якими може і зовсім не принести ніяких результатів. Ви, мабуть, погодитесь, що краще уникнути або, принаймні, мінімізувати можливі витрати. Саме з цією метою проводять хімічний та агрохімічний аналізи ґрунту.

Відбір зразків для проведення аналізу ґрунту під облаштування газону і саду дещо відрізняються:

Для газону досить відібрати 4-5 зразків ґрунту (залежить від розмірів ділянки) з глибини 10см. Зразки відбирають методом конверта (в 4-х кутах, не доходячи до краю приблизно 1/4 частини діагоналі, і в центрі ділянки) або по діагоналі ділянки, в 4-5 точках, через рівну відстань.

Для аналізу ґрунту на ділянці під посадку дерев потрібно провести більш складне дослідження. У цьому випадку зразки беруть з різної глибини, а точок відбору може бути набагато більше, залежно від складності ділянки та виду рослин.

Якщо ґрунт на ділянці значно відрізняється за складом (має інший колір, щільність), або ж сама ділянка має великі нерівності або сильний ухил, то зразки відбирають з різних ділянок. При цьому ґрунт не змішують, а аналіз проводиться окремо для кожного зразка. Ґрунт відбирають у герметичні пакети із записами місця відбору на ділянці, датою та часом відбору.

Відбір зразків грунту на ділянці з нерівним ландшафтом

 Що Ми дізнаємося з аналізу ґрунту?

Погодьтеся, якщо Ви витратили п’яти- або шестизначну суму на благоустрій території буде нерозумно слідувати лише загальним рекомендаціям по догляду за рослинами. Тільки при створенні оптимальних умов для розвитку рослин Ви не будете переживати про їх стан. Саме це дозволяє зробити хімічний та агрохімічний аналіз ґрунту. Знаючи кількість мінеральних елементів у ґрунті, її текстуру, рівень кислотності і засоленості ми можемо точно, а головне, обґрунтовано вносити необхідні елементи для створення максимально сприятливого середовища для Вашого саду.

Визначивши рівень кислотності ґрунтового розчину, можна буде підібрати рослини, які будуть прекрасно почувати себе в даних умовах, а при необхідності відкоригувати кислотність ґрунту під певні рослини. Також, від кислотності ґрунту безпосередньо залежить доступність фосфору і мікроелементів для рослин.

Зміст органічної речовини в ґрунті значно впливає на її родючість та живлення рослин. Органічна речовина визначає кількість азоту, сірки і фосфору.

Знаючи рівень азоту, фосфору і калію в ґрунті ми можемо точно визначити кількість внесення мінеральних добрив і значно скоротити витрати на їх застосування при їх надлишку, а головне, скласти правильну програму підживлення для Ваших рослин.

Від рівня засоленості ґрунту залежить рівень поглинання води корінням рослин. Значна засоленість ґрунту може призвести до загибелі рослин через високий осмотичний тиску і зниження здатності поглинати води.

Деякі озеленювачі вважають, що визначення вмісту мікроелементів в ґрунті є непотрібним заходом. Насправді мікроелементи – це один з головних чинників для життєдіяльності рослин, оскільки цинк, залізо, мідь, марганець, кобальт, бор і молібден – це каталізатори біохімічних процесів. Ці елементи відповідають за використання рослинами основних елементів живлення. Вони можуть виступати чомось на зразок «ліків» при ураженні рослин різними хворобами і порушенні їх живлення. Кожна рослина має свої переваги і свій набір певних елементів до змісту яких має підвищені вимоги.

Існує таке поняття як іонний антагонізм (антагонізм іонів) – явище, коли надлишок того чи іншого елемента може спричинити за собою порушення засвоєння рослиною інших елементів. Наприклад, надлишок або нестачу кальцію і магнію негативно впливає на зміст і доступність фосфатів і сульфатів для рослин.

Іонний антагонізм

Текстура ґрунту – це співвідношення глини, піску та мулу в ґрунті. Визначення цих параметрів дозволяє більш точно визначити дозу внесення мінеральних добрив. Наприклад, піщані ґрунти мають низький вміст елементів живлення, що пов'язано з їх вимиванням в глибші шари. Тому на піщаних ґрунтах рекомендують вносити підвищені дози добрив. Суглинистий ґрунт створює оптимальні умови для росту та розвитку рослин. Тут елементи живлення знаходяться в легкодоступному для рослин стані. Глинисті ґрунти значно ускладнюють водо- і повітропроникність. Через це коріння рослин тягнуться до верху і знаходяться близько до поверхні. Це варто враховувати при внесенні добрив, щоб не привести до надлишку мінеральних речовин в зоні коренів.

 Коли можна проводити відбір зразків для аналізу ґрунту?

Проводити відбір проб для хімічного аналізу ґрунту можна, практично, в будь-яку пору року, оскільки перезволожений, сухий або мерзлий ґрунт не впливає на кінцеві результати аналізу, хоча відбір зразків у таких умовах може бути дещо ускладненим. У той же час, не варто відбирати зразки ґрунту з-під снігу – за таких умов неможливо отримати достовірні результати аналізів проб ґрунту.

Не рекомендується відбирати зразки одразу після внесення добрив, гіпсування, піскування, внесення вапна та інших агрохімічних заходів. Якщо такі операції проводилися, з аналізом ґрунту потрібно буде почекати півтора-два місяці. Аналіз ґрунту бажано проводити за 2-4 тижні до проведення даних операцій або посадочних робіт. Також, при відбиранні зразків слід уникати потрапляння коренів та листя.

Дослідження та аналіз ґрунту: А мені це потрібно?