СТАТТІ

24.11.2015

Декоративні дерева в ландшафті: хвороби та захист дерев

Живі дерева були незмінним атрибутом фольклору та фантастики. Якщо Ви дивилися «Дві фортеці», другий фільм трилогії «Володар кілець», то бачили гігантських деревоподібних істот, що називали себе «Енти».

Якби дерева дійсно могли говорити,то нам було б набагато легше їх зберегти і стежити за їх здоров'ям. Більшість ландшафтників не лісівники і не повинні ними бути. Однак дерева є частиною ландшафту, цим вони платять за догляд. Так, що більше знань про них, звичайно ж, не зашкодить.

Декоративні дерева: ознаки стресу

Коли Ви занедужаєте, Вам кажуть, що Ви виглядаєте мляво і хворобливо. Те ж саме і з деревами. Коли вони погано себе почувають, виглядають так само.

Листяні декоративні дерева подають сигнал про хвороби через пожовтіле «хлорозне» листя в ту пору року, коли воно повинне бути зеленими. Або ж листя може ненормально звисати, стан так званого «в'янення листя».

Фото: Хлороз листя Хвороби рослин: каштан

Прим.ред. Хлороз - це порушення утворення хлорофілу, викликане патогенними організмами та / або нестачею заліза в грунті і надлишковою вологістю. При хлорозі рослини значно відстають у розвитку, їх листя жовтіє і блідне.

Далі йде листопад поза сезоном. «Дерева скидають листя, таким чином, захищаючи себе від стресу і втрати води», коментує Броварський Дмитро, директор «Landscape Technologies» («Ландшафтні технології»). «Дерева також можуть виробляти надмірну кількість насіння, тим самим як би кажучи:« Я вмираю, тому я виробляю багато насіння для продовження свого виду». Крім цього, якщо занепад прогресує, Ви побачите відмирання невеликих гілок. Дерева роблять те ж саме, що і люди, коли страждають від відмороження. Організм припиняє приплив крові до наших кінцівок, для того щоб зберегти наші життєво важливі органи.

Що ж створює такий стрес для рослин?

Догляд за декоративними деревами: Холод

Яскраве сонце може сильно нашкодити деревам взимку. Це відбувається, тоді, коли кора дерева нагрівається в холодні зимові дні, а потім, після заходу, її температура різко опускається.

Ось як це відбувається. Тепло призводить до зростання тканин поблизу поверхні дерева. Потім раптове падіння температури вбиває їх і з'являються так звані «сонячні опіки». Сонячні опіки – це запалі потемнілі зони кори, зазвичай їх можна знайти з південної сторони. Найчастіше від цього страждають дерева з тонкою корою.

Для попередження подібних проблем, наприкінці осені дерева укутують спеціальною захисною плівкою. Можна використовувати схожі матеріали світлого кольору, вони також захистять від сонячних опіків. Зняти це покриття можна навесні після останніх заморозків, або ж залишити, і воно стане щитом від комах влітку. Нові посадки та молоді дерева повинні бути обгорнуті, принаймні, дві зими; дерева з тонкою корою – п'ять.

Фото: Укривання дерев на зиму Фото: укривання дерев на зиму Фото: процес укривання дерев на зиму

Вічнозелені дерева також страждають від холоду. Доказом цього є почервонілі кінчики листя або голок від втрати вологи під впливом вітру або сонця. Такі рослини потрібно рясно поливати задовго до початку зими, тому що вони не зможуть дістати вологу після того, як промерзне грунт.

Розширення і стиснення грунту від повторних циклів замерзання-розмерзання води називається «морозне пучіння». Воно може призвести до пошкодження коренів і навіть «вирвати» нові посадки із землі. Тому посадки потрібно планувати так, щоб нові дерева були добре вкоріненими ще до осені.

«Тільки так ви зможете захистити ту частину дерева, що перебувати під землею. Взимку дерева перебувають у сплячці або в уповільненому процесі життєдіяльності. Тому вони вимагають захисту кореневої системи»– пояснює Ігор Рубан, провідний спеціаліст по захисту рослин і директор компанії« Green Doctor».

Ці корені потребують теплу «ковдрі», будь то листя або дерев'яна мульча. Таке багатошарове покриття створює велику різницю в температурі грунту нижче. Сніг також хороший ізолятор. Якщо на вулиці 10 градусів нижче нуля, то температура грунту під шаром снігу в кілька десятків сантиметрів буде сильно відрізнятися від тих ділянок, де сніг вже прибраний.

Дерева, для яких холодний клімат звичне середовище, звичайно, будуть почувати себе краще. Але як нам відомо, більшість дерев з волі ландшафтника ростуть в некомфортних для них кліматичних умовах: там, де природа ніколи і не мала наміру. Вони потребують додаткової допомоги.

Догляд за декоративними деревами: Комахи

Протягом останніх десяти років загострилася проблема інвазивних шкідників. Всьому виною розширення глобалізації. Комахи з Азії та Африки, сховавшись в дерев'яні піддони, приїжджають в наші порти, і вже за кілька годин шкодять нашим деревам.

Шкідники хвойних дерев - кліщі та короїди Фото: Шкідники хвойних дерев - личинка совки

Цьому також сприяє зміна клімату. За останні двадцять років температура навколишнього середовища у нас підвищилася, приблизно на один градус. Але навіть один градус має велике значення. Цей один градус дав можливість комахам відтворювати більш успішне потомство. Проблема комах часто приходить з проблемою хвороб. У багатьох випадках не стільки саме комаха вбиває дерево, скільки хвороба, яку вона поширює.

Так що ж робити? Ви можете обприскувати інфіковане або заражене дерево, можете підливати ґрунт під ним інсектицидами або фунгіцидами. Або ж можете зробити ін'єкції.

Раніше, єдиним правильним варіантом була обробка дерев за допомогою обприскувача. Але найнебезпечніші шкідники, які потрапляючи всередину дерев і з'їдають їх зсередини, були в значній мірі недосяжні. Це, а також зростаюче занепокоєння громадськості з приводу того, що поряд з комахами-шкідниками знищувалися і корисні комахи, стало причиною того, що цей метод випав з топ-списку. Не кажучи вже про небезпеку для дітей і домашніх тварин від токсико-хімічного розпилення.

Другий варіант – підливання дерева. Це внесення хімічних речовин у грунт навколо дерева. Коріння вбирають їх і поширюють через свою судинну систему. «Ця методика працює дуже добре, але Вам доведеться влити набагато більше хімічної речовини в грунт, для того, щоб потрапила достатня його кількість в дерево» – коментує Ігор.

Є також більш сучасний метод – введення інсектицидів, фунгіцидів і добрив прямо в саме дерево. Компанії, які роблять ці продукти, стверджують, що цей метод є одночасно ефективним і екологічно безпечним, так як хімічні речовини потрапляють тільки в дерево і нікуди більше.

Але, це може принести непоправної шкоди дереву, так як для внесення вимагається просвердлити отвори в стовбурі дерева.

Що ж робити і чого не робити?

Медична професія має кредо: «Не нашкодь». І це дуже корисно мати на увазі, коли справа доходить до дерев. Обслуговування ландшафту може не навмисно травмувати дерева. Це приводить нас до нашого першого «не»:

  • Не тримайте тример близько до стовбура дерева, щоб не відірвати кору;
  • Не використовуйте гербіциди біля дерева або під ним, тому що, вони можуть потрапити в дерево;
  • Чи не насипайте навколо стовбурів «вулкан» деревної мульчі. Таким чином, Ви наче вручаєте комахам і грибкам запрошення для вторгнення в дерево;
  • Чи не підрізайте надмірно дерево.

І так, якщо Ви не знаєте, як правильно підрізати дерева, краще не робіть цього самостійно, щоб не нашкодити. Але вже якщо дуже потрібно, і Ви зібралися все-таки робити це самостійно, то краще прочитайте наші статті, щоб дізнатися, як це зробити правильно і без шкоди для дерева.

Тепер же, що стосується «що робити»:

  • Садіть дерева на оптимальну глибину;
  • Слідкуйте за розвитком коріння. Переконайтеся, що коренів, які починають кружляти навколо основи стовбура, немає. Вони повинні бути заховані під грунтом або мульчею;
  • Усувайте конкуренції з газоном. Газон і дерева конкурують один з одним за ресурси, і ніхто цьому не радий.

Як компроміс фахівці пропонують мульчувати землю навколо стовбура, приблизно в 3-5 разів ширше діаметра стовбура. Це також вирішить проблеми травм від газонокосарок та тримерів.

Кращий спосіб вберегти дерева та захистити їх від комах і хвороб – це зберігати їх здоровими. Це тавтологія, але якщо ви подивитеся уважніше, то зрозумієте, що це не зовсім так. Щасливі, добре удобрені, добре политі дерева менш схильні до атак комах і хвороб. Звичайно за сприяння природи.

Ми не можемо врятувати кожне дерево. Але ми можемо спробувати! Оберігайте і доглядайте за своїми деревами. Адже вони є найціннішою частиною будь-якого ландшафту. Траву можна замінити протягом декількох тижнів, а дерева потрібно до декількох десятків років, щоб вирости. Не дайте їм померти!

Декоративні дерева в ландшафті: хвороби та захист дерев